Toaleta męska, czyli piękny pan z telewizji

Wałęsa, Michnik, Kaczyńscy i inni w „100 pytań do…”
Wydawnictwo: Edipresse Książki
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 352
Cena:

Normalna cena: 49,90 zł 45% TANIEJ

Special Price 27,45 zł

Darmowa dostawa przy zamówieniu od 100zł

Opis produktu

Lech Wałęsa, Jerzy Urban, Tadeusz Mazowiecki, Jacek Kuroń, Donald Tusk, ks. biskup Tadeusz Pieronek, Lech i Jarosław Kaczyńscy, profesor Bronisław Geremek, Zbigniew Religa, Jan Łopuszański, Romuald Szeremetiew, Anatolij Kaszpirowski… To tylko niektórzy z gości „100 pytań do…” – pierwszego polskiego talk-show w TVP. Współtwórczyni i prowadząca program Anna Grzeszczuk-Gałązka przedstawia wybrane fragmenty rozmów z ich bohaterami. Czytelnik ma szansę skonfrontować niegdysiejsze wypowiedzi luminarzy polityki z obecnym ich stanowiskiem w najistotniejszych kwestiach (Lech Wałęsa bowiem, według swojej deklaracji z września 1989, nie zamierzał być ani prezydentem, ani premierem, ani nikim szczególnym w przestrzeni politycznej). Autorka, nie tracąc kontaktu z dniem dzisiejszym, uzupełnia swą opowieść o elementy historyczne i autobiograficzne. Mamy tu historię PRL-u i porady wizerunkowe na przykładach najświeższej daty wystąpień publicznych.  Anna Grzeszczuk-Gałązka nie oszczędza nikogo. Też i samej siebie. „Toaleta męska, czyli piękny pan z telewizji” ukazała się 26 października nakładem Edipresse Książki.


Kręcąc się wokół przełomu lat 80. i 90., które też i telewizję postawiły na głowie, cofam się, a czasem w przód jej dziejów wybiegam. Znajdziecie tu facecje i rzeczy bardzo serio. Ale ogólnie rzecz biorąc, zajmuję się toaletą.


Jeśli wybrać punkty, które po transformacji ustroju uwydatniły się na polu pozytywnych zmian szczególnie, to w pierwszym rzędzie postawiłabym na toalety publiczne, a zaraz potem na wizerunek polskich mężczyzn...


W książce „Toaleta męska” nie brakuje opowieści z życiorysu autorki, sięgających jej najmłodszych i też późniejszych lat. W liceum, jak wspomina, wstąpiła do Związku Młodzieży Socjalistycznej – tak jak do klubu tańca towarzyskiego – i zaraz awansowała na przewodniczącą organizacji szkolnej. Miało być wesoło i z rock and roll’em. Jednak wcale nie było wesoło. Po miesiącu została wyrzucona za niepokorne zachowanie, w efekcie czego zrezygnowała z socjalizmu całkiem i na zawsze. Autorka opowiada także o ikonach telewizji, jej twórcach, wydziale historii Uniwersytetu Warszawskiego i jej studentach, a także o redakcji sportowej i turystycznej TVP.


Najwięcej miejsca jednak Anna Grzeszczuk-Gałązka poświęca popularnemu programowi „100 pytań do…”, emitowanemu w latach 1988-1994, który przed ekran przyciągał wielomilionową publiczność. Do studia zapraszano główne postaci życia publicznego Polski, w tym także bohaterów obrad Okrągłego Stołu. Zaczerpnięte ze „100 pytań do…” fragmenty wywiadów autorka opatrzyła dodatkowo opisami, dzięki którym czytelnik dowiaduje się o okolicznościach, w jakich padły konkretne wypowiedzi rozmówców. Przywołuje osobowości telewizyjne, takie jak Bożena i Mariusz Walter, Bohdan Tomaszewski,  Jan Ciszewski czy Lucjan Szołajski.


Format programu był ciekawy nie tylko ze względu na jego gości, ale i z uwagi na pytania dziennikarzy. Sam fakt, że zaproszeni do studia dziennikarze pochodzili z różnych środowisk oraz reprezentowali różne poglądy polityczne, społeczne i gospodarcze, wydaje się czymś niespotykanym na przełomie lat 80. i 90. Zestawienie mediów państwowych i pierwszych mediów prywatnych oraz postawienie gościa programu w krzyżowym ogniu pytań stworzyło formułę, która nie mogła się nie udać.  W studiu „100 pytań do…” znaleźli się m.in. Jacek Żakowski, Rafał Ziemkiewicz, Krzysztof Skowroński, Marcin Meller, Andrzej Jonas, Bernard Margueritte, Adam Szostkiewicz, Dominika Wielowieyska, Piotr Semka, Andrzej Morozowski. Widywani tam stale Ryszard Czarnecki i Jacek Kurski zostali politykami. Ten ostatni jest aktualnym prezesem Telewizji Polskiej.


„Toaleta męska, czyli piękny pan z telewizji” to historia formowania nowego kształtu telewizyjnego medium w przełomowym okresie  zmian w Polsce.  Anna Grzeszczuk-Gałązka pisze na czym polegały ówczesne mechanizmy, kto naciskał na twórców, kształt i montaż poszczególnych odcinków. Odsłania tajniki i kulisy powstawania tej nowatorskiej na ówczesne czasy produkcji, dzieli się anegdotami i wypowiedziami bohaterów programu oraz opisuje towarzyszące im historyczne wydarzenia. Jak mówi: „czasem jest śmiesznie a czasem strasznie”. Dzieli się swoją wiedzą o telewizji i o tym, jak ją robić, oraz przewrotnymi poradami dla osób, które marzą o karierze na szklanym ekranie. Dzięki temu książka może stanowić lekturę obowiązkową nie tylko dla miłośników historii, ale i wszystkich adeptów sztuki dziennikarskiej.


Wszystko to napisane „niewyparzonym językiem”, za który raczej z uprzejmości, niż ze szczerego poczucia winy, przeprasza w Postscriptum książki. Tekstowi towarzyszą ilustracje Oli Siekierko i opracowanie graficzne Kamili Grudzińskiej. Współpraca tercetu kobiet i wzajemne inspiracje nadały książce niebanalny wizerunek.


Informacje o produkcie

Dostępność 24h
EAN 9788379454570
ISBN 978-83-794545-7-0
Gatunek literatura faktu
Format oprawy 150 x 210 mm
Wydawnictwo Edipresse Książki
Liczba stron 352
Autor Anna Grzeszczuk-Gałązka
Czytaj fragment Pobierz
Data wydania 26 paź 2016