Tamtego lata w Bułgarii

Wydawnictwo: Edipresse Książki
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 400
Kategorie: Obyczajowe
Cena:

Normalna cena: 27,90 zł 35% TANIEJ

Special Price 18,14 zł

Darmowa dostawa przy zamówieniu od 100zł

Opis produktu

Zwykle to, co pozostaje w sferze marzeń jest bardziej pociągające niż rzeczywistość... Ale czy można karmić się jedynie wyobrażeniami o szczęściu? Małgorzata Winkler-Pogoda zabiera nas w sentymentalną podróż do słonecznej, pachnącej papryką i owocami Bułgarii. Ciepłego kraju uwodzącego delikatnym posmakiem pierwszej miłości. To opowieść o zauroczeniu sprzed lat i o uczuciu, które potrafiło przetrwać – w dobie bez Internetu i telefonów komórkowych.Łucja, jako młoda dziewczyna zakochuje się w przystojnym Bułgarze i to uczucie odciska piętno na całym jej życiu. Nie potrafi o nim zapomnieć – mimo, że związuje się z innymi mężczyznami, Borys tkwi gdzieś głęboko w jej sercu. Po latach postanawia wyruszyć w podróż do Bułgarii i odnaleźć ukochanego. Czy będzie jej to dane?


Ucieszyłam się. To, co jeszcze miesiąc temu było niemożliwe, stawało się realne. Spotkam go!!! Spotkam! Zobaczymy się po dwudziestu kilku latach. Szmat czasu, jak mawiała moja koleżanka Jola. Tyle się u mnie zdarzyło, a jednocześnie tak szybko minął ten fragment życia. U niego na pewno też wiele zmian. Będzie co opowiadać przy bułgarskim winie. Takie spotkanie to coś niezwykłego, nie przydarza się codziennie. Czułam wielką radość i lekki niepokój. Starałam się nie myśleć o tym zbyt często i nie wyobrażać sobie za dużo. Zwykle coś planujemy, a los i tak ma dla nas własny scenariusz, na który na pewno zabrakłoby nam pomysłu i wyobraźni, gdybyśmy musieli sami go stworzyć. 


Książka Małgorzaty Winkler-Pogody zachwyca zarówno w sferze narracji, która ukazuje dzieje uczucia Łucji i Borysa, jak i w sferze opisów prezentujących piękny, niezbyt znany kraj południowej Europy. Historia uczucia Polki i Bułgara jest pretekstem do snucia innej opowieści - opowieści o kraju urokliwym i nieodkrytym. Autorka z zamiłowaniem podróżnika opowiada o przepięknych zakątkach Bułgarii w sposób tak sugestywny, że ma się ochotę natychmiast wyruszyć na wyprawę w tamte regiony. Ta powieść może z powodzeniem służyć jako subiektywny przewodnik – to mapa magicznych miejsc, które zachwycają i opowiadają swoje niezwykłe historie.


Książka nasycona jest opisami bułgarskich zwyczajów, prastarych rytuałów, które przetrwały wieki. Jest skarbnicą wiedzy o kraju tak bliskim i tak nam dalekim zarazem.


Tajemniczy obrzęd musiał się odbywać w głębokiej ciemności. Niebo było usiane gwiazdami. Na łące nieduży krąg żarzących się węgli (około trzy metry średnicy) przypominał migoczący gwieździsty wir.


Misterium rozpoczęły bębny. Dwoje tancerzy, kobieta i mężczyzna, stali w kręgu na piasku, tam, gdzie nie sięgał żar. Ona miała na sobie długą białą szatę do kostek, on – białą płócienną koszulę i czarne luźne spodnie. Oboje byli boso. Kobieta trzymała przed sobą ikonę. Pierwsza stanęła na rozżarzonych węglach i drobnymi kroczkami, w rytm coraz szybszej muzyki, szła po kole w kierunku przeciwnym do ruchów wskazówek zegara. Stawiała stopy jedna za drugą, bardzo szybko, jakby szła w wąskiej spódnicy. Po kilku okrążeniach odeszła na bok, a spacer po węglach rozpoczął mężczyzna – samotnie, bez ikony, w tym samym kierunku. Muzyka była coraz szybsza, ludowe bułgarskie rytmy wypełniały noc. Tancerze powtórzyli jeszcze kilka razy owy taniec na żarze. Po kilkunastu minutach muzyka nagle ucichła, a oni zniknęli w ciemnościach.


Nigdy dotąd nie widziałam czegoś podobnego. Misterium nie trwało długo, ale miało w sobie jakąś pierwotną siłę, magię, tajemnicę, choć zdawałam sobie sprawę, że była to jedynie namiastka starego symbolicznego obrzędu uzdrowienia i oczyszczenia świata. Czy religijna żarliwość chroni przed żarem?


Powieść Małgorzaty Winkler-Pogody jest opowieścią „miłosną” w dwójnasób – z jednej strony przedstawia napotykające przedziwne przeciwności losu uczucie Łucji i Borysa, którym dane było przeżyć miłość od pierwszego wejrzenia w latach ’80 ubiegłego stulecia, z drugiej jest przejawem miłości do Bułgarii, jej kultury i przyrodniczego piękna.


Stara stolica Bułgarii jest urokliwa. I jest to piękno, którego nie potrzeba porównywać z innym, bardziej znanym i uznanym pięknem wąwozów włoskich, hiszpańskich czy luksemburskich i urodą przełomów wielkich rzek. Wielkie Tyrnowo to rzadkie połączenie zgodnej twórczości dwóch architektów: natury i człowieka, w otoczce bogatej wielowiekowej historii i legend. 


Informacje o produkcie

Dostępność 24h
EAN 9788381176583
ISBN 978-83-811765-8-3
Gatunek literatura obyczajowa
Wydawnictwo Edipresse Książki
Liczba stron 400
Autor Małgorzata Winkler-Pogoda
Data wydania 18 kwi 2018