Smak prawdy

Wydawnictwo: Edipresse Książki
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 352
Cena:

Normalna cena: 27,90 zł 50% TANIEJ

Special Price 13,95 zł

Darmowa dostawa przy zamówieniu od 100zł

Opis produktu

Dziennikarka Solveig Berg i  fotograf Lennie Lee, czyli bohaterowi z którymi trudno się nudzić, powracają w nowym wciągającym kryminale Hanny Lindberg „Smak prawdy”. Książka stanowi luźną kontynuację entuzjastycznie przyjętego debiutu autorki pt. „Sekrety Sztokholmu”. Choć w obu powieściach Czytelnicy mogą spotkać się tych samych wyrazistych bohaterów (Solveig i Lenniego) to fabuła każdej z powieści stanowi odrębną całość. Tym razem akcja toczy się w scenerii luksusowych restauracji, a dokładniej na ich zapleczu, gdzie pogoń za wpływami przesłania wszystko inne. To współczesny thriller o uciecze od własnej przeszłości, żeby stać się kimś innym w dzisiejszym Sztokholmie. 


Konkurs na Kucharza Roku przyciąga wszystkich tych, którzy liczą się w sztokholmskiej branży gastronomicznej – na gali nie mogło więc zabraknąć również dziennikarki Solveig Berg. Jej szefowa Vanja Stridh, redaktor naczelna portalu Dark Tables została poproszona o wręczenie głównej nagrody. Tego roku atmosfera podczas gali wydaje się być niezwykle napięta. Jak szepce się w kuluarach po raz pierwszy od dziesięć lat to zaszczytne wyróżnienie kulinarne ma trafić nie w ręce Floriana Leblanca, tylko do osoby, którą według dobrze poinformowanych źródeł Leblanc brzydzi się bardziej na świecie: do jego byłego wspólnika, Jona Ragnarssona.


Nieoczekiwanie wieczór kończy się jednak totalnym chaosem: kontrowersyjna dziennikarka i przełożona Solveig, zostaje zastrzelona przez nieznanego sprawcę.


– Dzisiejszego wieczoru nagrodę wręczy najbardziej doświadczona i znienawidzona dziennikarka kulinarna w Szwecji, założycielka demaskatorskiego portalu informacyjnego Dark Tables. Kobieta, której z całą pewnością nie chcielibyście państwo nigdy zobaczyć w swojej restauracji. Przed państwem Vanja Stridh!


Brawa się wzmogły.


 Vanja zebrała granatową suknię w dłonie i pokonała trzy stopnie, żeby wejść na podium, na którym połyskiwała statuetka, Złota Czapka Kucharska, czekająca na to, by wreszcie trafić do laureata. Vanja ustawiła mikrofon i pochyliła się do przodu.


(…) Coś zatrzeszczało i zrobiło się zupełnie ciemno. Jak w środku nocy. Czy to część show? Brawa ucichły i zastąpił je wyczekujący niepokój. Solveig poczuła mocnego kuksańca, ktoś nadepnął jej na stopę. Ze sceny dobiegł głos uspokajającego zebranych Karla Fredricka Ungego.


– Prosimy zachować spokój, musiało dojść do awarii prądu. W tej samej chwili coś zajaśniało kilka metrów przed nim. Z boku wyglądało to jak ogień z odpalonej broni.


Sala zatrzęsła się od huku.


Ktoś strzelił w kierunku sceny.


Policja podąża swoim tropem i mimo usilnych starań Solveig, aby wesprzeć śledztwo i podzielić się informacjami, nikt nie chce jej słuchać. Nawet jej ukochany Jens i dawna przyjaciółka pracująca w policji są sceptycznie nastawieni do jej „rewelacji”. Zwłaszcza ta druga, tratuje je jako przejaw egocentryzmu i przekonania o własnej nieomylności koleżanki. Chcąc poznać prawdę Solveig nie ma innego wyjścia i sama rozpoczyna dziennikarskie śledztwo. Nie może przecież zignorować słów Vaniji wypowiedzianych przed śmiercią… Podczas tych poszukiwań styka się z ciemnymi siłami rządzącymi hermetycznym środowiskiem czołowych kucharzy w Szwecji. Im dalej brnie, tym bardziej niebezpieczne staje się jej dochodzenie.


Równolegle do dochodzenia prowadzonego przez dziennikarkę śledzimy perypetie fotografa skandalisty Lenniego Lee, który wraca do Sztokholmu po trzyletniej nieobecności. Jest na dnie, ale nieoczekiwanie dostaje szansę, by odzyskać miejsce w świetle reflektorów – jeśli tylko prawidłowo rozegra tę partię…


Nasłuchiwał, co się za nim dzieje, ale nie odwracał głowy. Zwolnił, po kilku metrach ruszył jeszcze szybciej, a po chwili rzucił się biegiem w stronę deptaka na Götgatan. Nie, to nie wybryk wyobraźni. Ktoś za nim szedł, słyszał, jak ta osoba dostosowuje tempo do jego kroków. Słyszał nawet jej oddech. Nie brzmiał wrogo. Raczej ponaglająco, jakby zgubił portfel.


Ta myśl sprawiła, że zwolnił.


Przepełniło go to uczuciem, które ledwie pamiętał. Śmiałość. Zatrzymał się raptownie, obrócił i zobaczył kobietę, która wcześniej próbowała nawiązać z nim kontakt przez okno restauracji.


Lennie uśmiechnął się.


– Mogę pani w czymś pomóc?


Kim okaże się morderca Vaniji Stridh? A może policja ma rację i kobieta była tylko przypadkową ofiarą, która znalazła się w o niewłaściwym czasie w niewłaściwym miejscu? Jaką rolę w śledztwie odegra Lennie Lee? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań w trzymającym napięciu thrillerze „Smak Prawdy”.


Informacje o produkcie

Dostępność 24h
EAN 9788381176156
ISBN 978-83-811761-5-6
Gatunek thriller
Wydawnictwo Edipresse Książki
Liczba stron 352
Autor Hanna Lindberg
Tłumaczenie Agata Teperek
Data wydania 14 mar 2018