Samotne wyprawy

Jak zwiedzać świat? Najlepiej solo!
Wydawnictwo: Edipresse Książki
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 400
Cena:

Normalna cena: 27,90 zł 35% TANIEJ

Special Price 18,14 zł

Darmowa dostawa przy zamówieniu od 100zł

Opis produktu

Lektura obowiązkowa dla każdego, kto pragnie wyruszyć na wyprawę swojego życia. Podróżniczka dzieli się swoimi doświadczeniami, wskazówkami i przemyśleniami na temat przemierzania świata. Dlaczego warto wyruszyć w podróż? Jak się do niej przygotować? Czego pod żadnym pozorem nie robić? Z czym trzeba będzie się zmierzyć? Odpowiedzi na wszystkie te pytania (i więcej) można znaleźć w najnowszej książce globtroterki Beaty Pawlikowskiej.


„Samotne wyprawy” są zbiorem anegdot i przemyśleń na temat podróżowania opartych na doświadczeniu zdobytym podczas licznych wypraw, które autorka ma na swoim koncie. Największą wartością podróży jest według Pawlikowskiej jest fakt, że daje ona człowiekowi wewnętrzną moc i ubogaca jego wnętrze. „Podróż jest przygodą. Kształtuje charakter, zmusza do uczenia się nowych umiejętności, wyzwala w człowieku wewnętrzną siłę”.


Książka daje mnóstwo praktycznych wskazówek, jak przygotować się do podróży – co zapakować w plecak (i dlaczego plecak, a nie torbę), jak wybrać kierunek wyprawy i jak kupić bilet w najlepszej cenie. Na co trzeba się przygotować, jak radzić sobie w trudnych warunkach i jak przezwyciężyć strach. Czym podróżować, gdzie spać i co jeść. Jak walczyć z tropikalnymi chorobami. Publikacja jest niewyczerpaną skarbnicą wiedzy dla wszystkich, którzy myślą o wyruszeniu na wyprawę, nie tylko samotną.


Książka Beaty Pawlikowskiej jest także subiektywnym przewodnikiem po … duszy samotnego podróżnika. Jest swojego rodzaju pochwalą bycia w pojedynkę i samodzielnego poznawania świata. Podróżniczka po raz kolejny uświadamia, że samotność może być świadomym wyborem i takim właśnie bywa w jej przypadku. Tylko odizolowanie się od tego, co znane gwarantuje prawdziwe przeżywanie świata i możliwość dostrzegania jego piękna.


Beata Pawlikowska jak nikt inny potrafi narysować przed oczami czytelnika najczarniejszą noc w dżungli lub idealny świt nad afrykańską sawanną. Podróżniczka przekonuje, że aby kontemplować to piękno potrzeba spokoju i wewnętrznej zadumy. Wszelkie zewnętrzne zakłócenia burzą jedynie odbiór rzeczywistości.


Wyczołgałam się z bardzo małego namiotu, usiadłam na ziemi i patrzyłam. Na horyzoncie pojawiła się pierwsza różowo-pomarańczowa kreska. W szarości świtu widziałam kołyszące się wysokie trawy.


Świstały po swojemu cykady, a w dole, w ogromnej kotlinie powstałej po wybuchu wulkanu wiele milionów lat temu, ci, którzy nie zostali zjedzeni, z ulgą budzili się, żeby przeżyć nowy dzień, a ci, którzy spędzili noc na wyczerpującym polowaniu, teraz wracali do kryjówek, żeby zapaść w sen.

Odwieczna Afryka.

Czasem wydaje się, że wszystko jest tak samo jak wieki temu. Ten sam zapach wolności na sawannie, taki sam pomarańczowy świt i niebo oblekające się w pogodny błękit. Te same piosenki ptaków, które towarzyszyły pierwszym ludziom z plemienia San. Ta sama niezwykła siła, która...


Ciszę przeciął zgrzyt zamka błyskawicznego, ktoś wytknął głowę na zewnątrz, a potem ją szybko schował i znów zazgrzytał zamek namiotu. – Obudź się! – usłyszałam po chwili po francusku.

– Zobacz jaki ładny świt! W namiocie zakotłowało się jakby tańczyły w nim dwa niedźwiedzie. Zgrzyt zamka. Ktoś wytknął głowę za zewnątrz. Zgrzyt zamka. Schował się z powrotem.

– I co, ładny świt?

– Ładny.

 (…) czar prysł.

Cudowny, tajemniczy afrykański świt, w którym słychać było magiczne głosy i echo zdarzeń sprzed tysięcy lat, zamienił się w turystyczny rozgardiasz


Samotność jest także sposobem na sprawdzenie samego siebie –gdy jesteśmy skazani tylko na siebie, na własne siły i pomysłowość, jesteśmy w stanie zweryfikować nasz pogląd o sobie samych. Tylko wtedy możemy przekonać się, jacy jesteśmy naprawdę.


Samotne podróże pokazują prawdę o tobie. Niekoniecznie to, co chciałbyś zobaczyć.
I nie to, co sam o sobie myślisz. Ani nie to, co chciałbyś, żeby inni myśleli na twój temat.


Samotne podróżowanie odkrywa przed tobą 100% prawdy o tobie samym
i tylko od ciebie zależy co z tą prawdą zrobisz.


Beata Pawlikowskiej jak zwykle urzeka lekkim stylem, zabawnymi komentarzami i malowniczością opisów. Świetne zdjęcia i zabawne rysunki, które są znakiem rozpoznawczym książek podróżniczki stanowią wisienkę na torcie publikacji.


Informacje o produkcie

Dostępność 24h
EAN 9788381177177
ISBN 978-83-811771-7-7
Gatunek poradniki, podróże
Wydawnictwo Edipresse Książki
Liczba stron 400
Autor Beata Pawlikowska
Data wydania 9 maj 2018