Ryszard i Polska. Dlaczego jest, jak jest.

Ryszard Kalisz opowiada, czym jest dla niego patriotyzm, za co kocha Polskę, a co mu w niej przeszkadza i co my - politycy i ich wyborcy – powinniśmy zrobić, aby w naszym kraju wszyscy mogli zgodnie żyć.
Wydawnictwo: Edipresse Książki
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 240
Cena:

Normalna cena: 44,90 zł 45% TANIEJ

Special Price 24,70 zł

Darmowa dostawa przy zamówieniu od 100zł

Opis produktu

Ryszard Kalisz w swojej najnowszej książce „Ryszard i Polska. Dlaczego jest, jak jest” przybliża osobiste przemyślenia związane z Polską, patriotyzmem i związkami przyczyno-skutkowymi, które doprowadziły nasz kraj do obecnego stanu. Analizę sytuacji uzupełnia troska o ojczyznę i przekonanie o potrzebie jej służenia, ocena tego co się udało, a co nie, a także wnioski na temat tego, co należałoby jeszcze zrobić.


Ryszard Kalisz to znany polityk, który niejednokrotnie ujawniał swój talent adwokacki, a także zmysł obserwatora. Być może to właśnie dlatego stał się tak cenioną wśród wielu środowisk osobą. Umiejętności mediacyjne, sposób konstruowania argumentów i analiza zdarzeń sprawiły, że nawet wyborcy-oponenci czy polityczni adwersarze potrafili przychylić się do tez głoszonych przez Ryszarda Kalisza. W książce „Ryszard i Polska. Dlaczego jest, jak jest” polityk w dużym skrócie przedstawia okoliczności kluczowych zdarzeń w naszej najnowszej historii. Można tu znaleźć nie tylko analogie do wydarzeń z odległej przeszłości, ale też fragmenty autobiograficzne. Autor prezentuje swoje poglądy na temat patriotyzmu, wyjaśnia osobiste decyzje i okoliczności polityczne, w jakich dawniej się znajdował. Opowiada o przyjaciołach i osobach, które wywarły na niego największy wpływ oraz przedstawia stanowiska i spostrzeżenia kluczowych postaci z jego bliższego i dalszego otoczenia.


Ta książka zawiera moje widzenie spraw polskich, często emocjonalne. Jest próbą zmuszenia do szerszej refleksji. Dedykuję ją moim synom. Marzę, żeby żyli we wspaniałym, demokratycznym, prawym, wolnym i sprawiedliwym państwie.


Autor podzielił tytuł na dziesięć tematycznych rozdziałów. Pierwszym z nich jest „Moja Polska”, poświęcona poglądom Ryszarda Kalisza na temat ojczyzny, historii polskiej państwowości z uwzględnieniem okresów, kiedy Polska była pod wpływami innych narodów, udziału chrześcijaństwa w budowaniu polskiego ducha czy pracy nad konstytucją z roku 1997. „Droga w lewo” to rozdział o tym, jak kształtowały się poglądy polityczne Ryszarda Kalisza, jak i gdzie autor wzrastał, kto mu towarzyszył, kogo spotkał na swojej drodze. Autor wspomina m.in. Andrzeja Czumę czy Hannę Gronkiewicz z czasów, kiedy jeszcze nie miała drugiego nazwiska Waltz. Znany polityk opisuje też moment, w którym dowiedział się, że od 1979 roku był rozpracowywany przez służby bezpieczeństwa PRL. Autor nie kryje swoich przemyśleń z tamtych czasów i wspomina najtrudniejsze dla niego momenty.


„O Józefie Oleksym” to rozdział poświęcony zmarłemu premierowi, przyjaźni Ryszarda Kalisza z nim, wspólnej obecność w polityce europejskiej i oddaniu dla kraju. Można też odnieść wrażenie, że obydwaj Panowie mieli wiele cech wspólnych – łączyły ich spokój, opanowanie, przygotowanie merytoryczne i gotowość do dialogu z wszystkimi. Przez to właśnie Ryszard Kalisz w naturalny sposób lubił i wyjątkowo cenił przyjaciela. Kolejna część rozpoczyna się od pytania „Czym jest ojczyzna?”. Znany polityk opisuje dojrzałe demokracje i historyczne okoliczności ich powstawania. Jest też kilka słów o patriotyzmie, tradycji i narodzie. Kalisz omawia też zagadnienia suwerenności, struktur plemiennych, establishmentu, kibiców, ale taż aktualnie rządzącą partię PIS i jej szefa Jarosława Kaczyńskiego. W kolejnych rozdziałach czytelnik pozna optykę autora na sprawy m.in. związane z Ukrainą czy Węgrami. Ryszard Kalisz porusza także zagadnienia prawne, m.in. co trzeba zrobić z prokuraturą, procesem karnym i oskarżeniem publicznym.


Czytelnicy będą mieli okazję dowiedzieć się o kontaktach autora z obiema stronami w  parlamencie –prawicą i lewicą, o jego relacjach z działaczami opozycji w PRL i osobami funkcjonującymi w strukturach władzy, a także o cennej znajomości z Andrzejem Urbańskim czy Barbarą Blidą. Ryszard Kalisz wspomina o przyjemności i wyzwaniu, jakie stanowiła praca przy Okrągłym Stole oraz o architektach tego porozumienia takich, jak: Tadeusz Mazowiecki, Adam Michnik, Jacek Kuroń czy Bronisław Geremek. Autor bardzo ich cenił, podobnie zresztą jak wiele osób ze środowiska lewicy, z której się wywodził. Nie brakuje też wspomnień na temat Aleksandra Kwaśniewskiego, z którym autora łączy szczególna znajomość od lat siedemdziesiątych. Książka nie jest pozbawiona także krytycznego spojrzenia na opozycję polityczną i błędy partnerów współtworzących dzisiejszy obraz państwa. Opowieść Ryszarda Kalisza to merytoryczna próba przedstawienia mechanizmów wpływających na nastroje Polaków oraz ich wybory i decyzje.


Informacje o produkcie

Dostępność 24h
EAN 9788379452736
ISBN 978-83-794527-3-6
Format oprawy 135 x 205 mm
Wydawnictwo Edipresse Książki
Liczba stron 240
Autor Ryszard Kalisz
O autorze Adwokat, były szef MSWiA, były szef kancelarii Aleksandra Kwaśniewskiego, wieloletni poseł na Sejm RP, współtwórca Konstytucji. A także: erudyta i celebryta. Kochany przez media, lubiany nawet przez prawą stronę, przez lata pozostający w ścisłej czołówce polityków obdarzanych największym zaufaniem.
Czytaj fragment Pobierz
Data wydania 26 paź 2016