Pod szkarłatnym niebem

Autor: Mark Sullivan
Wydawnictwo: Edipresse Książki
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 490
Kategorie: Obyczajowe
Cena:

Normalna cena: 44,90 zł 45% TANIEJ

Special Price 24,70 zł

Darmowa dostawa przy zamówieniu od 100zł

Opis produktu

II wojna światowa, szpiegostwo i miłość. Tymi trzema słowami możnaby opisać porywającą powieść Marka Sullivana „Pod szkarłatny niebem”. Ale tylko wtedy jeśli trzeba było się pokusić o użycie jedynie trzech słów. Jest to bowiem historia oparta na faktach, której spisanie zostało poprzedzone dziewięcioma latami dokumentacji i rozmów z uczestnikami opisywanych wydarzeń. Efekt? Książka stała się niekwestionowanym bestsellerem, okupując przez dziesiątki tygodni najważniejsze amerykańskie rankingi sprzedażowe: New York Times, USA Today, Amazon czy Wall Street Journal. Chociaż od premiery powieści mija zaledwie rok prawa do jej przekładu sprzedano już do 29 krajów, zaś wytwórnia Pascal Pictures wykupiła prawo do ekranizacji tytułu, w której główną rolę ma zagrać  znany z roli Spidermana, Tom Holland.


„Pod szkarłatnym niebem” to porywająca powieść oparta na wydarzeniach z życia nieznanego bohatera z czasów II wojny Światowej. To triumfalna historia niezwykłej odwagi i wytrzymałości młodego, siedemnastoletniego chłopca w jednym z najmroczniejszych okresów historii…


Kiedy poznajemy głównego bohatera, Pino Lellę, nie chce on mieć nic wspólnego z wojną czy nazistami. Jest zwyczajnym włoskim nastolatkiem, którego myśli krążą wokół muzyki, jedzenia i dziewcząt. Niestety dni jego niewinności są policzone. Gdy jego rodzinne mieszkanie w Mediolanie zostaje zniszczone podczas alianckiego bombardowania, Pino przyłącza się do kolei podziemnej pomagającej Żydom w ucieczce przez Alpy.


Z czasem rodzice Pina, chcąc zapewnić mu bezpieczeństwo, zmuszają go, by zaciągnął się do niemieckiej armii. Sądzą, że to posunięcie uchroni go przed walką, a w konsekwencji rychłą śmiercią. Niestety podczas wojny niczego nie można być pewnym. Pino zostaje ranny podczas bombardowania, jednak los stawia przed nim wyjątkową szansę, aby mimo nazistowskiego munduru działać na korzyść aliantów, z którymi solidaryzuje się całym sercem. Tuż wyjściu ze szpitala zostaje zwerbowany na osobistego kierowcy lewej ręki Adolfa Hitlera we Włoszech, generała Hansa Leyersa, jednego z najbardziej tajemniczych i potężnych dowódców Trzeciej Rzeszy.


Z salonu wyszedł nazistowski oficer w trenczu narzuconym na ramiona i powiedział coś ostro po niemiecku. Kierowca poder-wał się i pokręcił głową. Zdegustowany oficer wrócił do sklepu.


Pino, którego zawsze ciekawiły samochody, przystanął.


– Co się stało? – zapytał.


– A tobie co do tego? – rzucił kierowca.


– Nic – odparł Pino.– Po prostu wiem to i owo o silnikach.


– A ja nie wiem prawie nic – przyznał kierowca.– Nie chce dziś odpalić, a gdy już to zrobi, strzela z wydechu. Na luzie pra­cuje okropnie i szarpie między biegami.203


Pino zastanowił się i uważając na gojącą się dłoń, zajrzał pod maskę. G4 miał ośmiocylindrowy silnik. Obejrzał fajki i świece, sprawdził, czy mają odpowiednie przerwy.Obejrzał filtr powiet-rza, zobaczył, że jest brudny, więc go oczyścił. Filtr paliwa też był zatkany. Potem uważnie przyjrzał się gaźnikowi i zwrócił uwagę na błyszczące łebki śrub. Ktoś niedawno coś regulował.


Wziął od kierowcy śrubokręt i zdrową dłonią pomajstrował przy kilku śrubach.


– Niech pan spróbuje.


Kierowca wsiadł i przekręcił kluczyk. Silnik załapał, wydech strzelił i z kaszlnięciem wypuścił czarny kłąb dymu.


– Widzisz?


Pino skinął głową. Zastanowił się, co zrobiłby Alberto Asca­ri, i podregulował gaźnik po raz drugi.Usłyszał, jak otwierają się drzwi do sklepu wuja, i powiedział:


– Niech pan spróbuje jeszcze raz.


Tym razem silnik z rykiem obudził się do życia. Pino uśmiech­nął się od ucha do ucha, a gdy zamknął maskę, zobaczył tego samego niemieckiego oficera stojącego na chodniku obok wuja Alberta i ciotki Grety, teraz już bez trencza. Pino zauważył insyg­nia mówiące, że był to generał dywizji.


Ciotka Greta powiedziała coś do generała po niemiecku, a on jej odpowiedział.


– Pino – rzekła – generał Leyers chciałby zamienić z tobą słowo.


Pino początkowo ma wątpliwości co do słuszności podjęcia się tego zadania. Jednak wspólnie z bliskimi dostrzega możliwość prowadzenia działalności szpiegowskiej dla aliantów wewnątrz niemieckiego Głównego Dowództwa. Wożąc generała Leyrsa Pino doświadcza horroru wojny i nazistowskiej okupacji będąc świadkiem wielu znaczących wydarzeń, decyzji i spotkań. Kilkukrotnie zostaje tłumaczem podczas rozmów generała z Benitto Musollini. Jednak walka w sekrecie niejednokrotnie bywa  dla niego okrutna. Zwłaszcza gdy jego przyjaciel i brat, nie mogąc poznać prawdy o jego szpiegowskiej działalności, posądzają go o zdradę wspólnie wyznawanych wartości.


Jednak w życiu Pino, jest coś, a raczej ktoś kto sprawia, że dzielnie znosi wszelkie niedogodności. Jego odwagę podtrzymuje miłość do Anny – kobiety, którą los postawił na jego drodze w najbardziej zaskakującym momencie życia. Marzenia o wspólnej przyszłości pozwalają mu wytrwa

Informacje o produkcie

Dostępność 24h
EAN 9788381175326
ISBN 978-83-811753-2-6
Gatunek literatura obyczajowa
Format oprawy 150 x 290 mm
Wydawnictwo Edipresse Książki
Liczba stron 490
Autor Mark Sullivan
Tłumaczenie Anna Klingofer-Szostakowska
Data wydania 20 cze 2018