Osiedle odmieńców

Jedno miejsce, dwie zbrodnie: współczesna i sprzed lat. Co je łączy? Czy uda się wyjaśnić obie zagadki i zapobiec kolejnym morderstwom?
Wydawnictwo: Wydawnictwo Edipresse
Rok wydania: 2020
Kategorie: Audiobooki
Cena:

Normalna cena: 33,90 zł 35% TANIEJ

Special Price 22,04 zł

Darmowa dostawa przy zamówieniu od 100zł

Opis produktu

Nowy kryminał Anny Klejzerowicz Osiedle odmieńców już w lipcu. Dostępny będzie w formie ebooka i audiobooka. Dwa światy, dwie kryminalne afery: współczesna i ta z odległej przeszłości. Co je łączy? Czy Felicji uda się wyjaśnić obie zagadki i zapobiec kolejnym zbrodniom?


Życie to nie baśń, choć baśnie od wieków usiłowały je interpretować. Czasem łatwiej „przełknąć” coś w postaci fantastyki, niż przyjąć do świadomości nagą prawdę. W tej książce życie staje się baśnią, a następnie z powrotem zmienia się w rzeczywistość – pisze w liście do czytelników autorka. Historia, którą napisała traktuje o życiu i śmierci, o złu, które jest w każdym z nas – a w niektórych bardziej – i o dobru, które czasem zwycięża, a czasem nie.


Osiedle domków jednorodzinnych w Adamowie, położone w urokliwym miejscu wśród łąk i pól, dotknęła niewyobrażalna wręcz tragedia. W wyniku podpalenia jednego z domów życie straciła cała rodzina: młodzi rodzice wraz z małymi dziećmi. Dziwnym zbiegiem okoliczności na terenie, na którym postawiono nowe domy, sto lat wcześniej znajdowała się wieś, która doszczętnie spłonęła. Ale to nie koniec koszmaru, w osiedlu zostaną bowiem popełnione kolejne zbrodnie. Przypadek? Szukające sprawiedliwości duchy czy raczej bezwzględny morderca? Komu zależy na śmierci niewinnych ludzi?


Obudził ją dziwny niepokój. I coś jeszcze. Coś jak… tak jakby szelest. Może szuranie. Jakiś dziwny dźwięk. Nasłuchiwała przez chwilę, nie mogąc go jednak ani zlokalizować, ani do końca uchwycić. Kto wie, może są tu myszy. A może sarna podeszła pod okna. Albo dzik? Mężczyzna u jej boku spokojnie chrapał. Dźwięk się nie powtórzył. Musiało się jej coś przyśnić albo zwierzę powędrowało dalej. Przecież to wieś, jej obrzeża na granicy z lasem. Czas przywyknąć do nowych hałasów. W końcu i ją zmogło, oczy zamknęły się same. Ponownie przysnęła, ale po pewnym czasie znowu coś ją obudziło. Tym razem niepokój był o wiele silniejszy, bliski paniki. Czuła też wyraźny swąd spalenizny. Z całą pewnością nie był to zapach grilla… 


Spróbowała włączyć lampkę nocną, ta jednak nie działała. Druga to samo. Nie było prądu. Gdzie telefon? Nie wymacała go na szafce obok łóżka. Pewnie zostawiła komórkę w kuchni albo przy telewizorze. Niech to szlag!

Zbudziła męża, szarpiąc go za ramię. O dziwo, ocknął się od razu, nawet nie musiała mu niczego tłumaczyć. Smród przybierał na sile. Oboje zerwali się z łóżka, on w pośpiechu wciągając na siebie dżinsy, ona w samej koszuli nocnej, boso wybiegła do holu. Ujrzała dziwne rozbłyski, jakby coś pulsowało, rozświetlało się i przygasało w ciemnościach.


Społeczność miejscowa nie sprzyja nowo przybyłym – „odmieńcom”, przybyszom z miasta – i chroni swoich. Oprócz policji, która bada sprawę, własne dziennikarskie śledztwo prowadzi również Felicja Stefańska, rzeczniczka prasowa urzędu gminy. To ona dotrze do tego, że tropy prowadzą w przeszłość. Na drodze prowadzącej do odkrycia prawdy samozwańcza pani detektyw pozna miłość swego życia, doświadczy porażki i zemsty, a także zmierzy się z bólem straty.

Ryba nie pomylił się, przewidując reakcję Grety. Choć nie była to panika, raczej szok, niedowierzanie, furia. Felicji z trudem udało się ją uspokoić, tłumacząc, że nie mają przecież wpływu na to, co się dzieje, a tym bardziej możliwości przewidywania ruchów jakiegoś psychopaty – bo coraz bardziej na to wyglądało. 

– Czy na mnie jakaś klątwa padła?! – Greta szalała. – Bez przerwy muszę mieć do czynienia z mordercami i wariatami? Dlaczego ja? Dlaczego akurat za mojej kadencji?! To była taka spokojna gmina… 

– Nie była – zaprzeczyła bezlitośnie Stefańska. – Tak ci się tylko zdawało. Za bardzo ufałaś pozorom. Nic się nie dzieje przypadkiem. Buzowało pod powierzchnią przez długie lata, teraz się wylało. 

– Co? 

– Nie wiem. Zło? 

– Dlaczego właśnie teraz?! 

– Bo takie czasy. Budzą się uśpione demony.

Osiedle odmieńców to część cyklu z rzeczniczką prasową Felicją Stefańską w roli głównej. Seria w zamyśle autorki niesie szczególne przesłanie: ma pokazać, że ludzie są zawsze i wszędzie tacy sami. Czy to wielki świat, duże miasto, małe miasteczko, czy wieś – my je stwarzamy i nadajemy im własne cechy. Dobre i złe. Reszta to tylko kwestia skali oraz różnie układających się czynników zewnętrznych.


W mniejszych miejscowościach rzeczywistość bywa lepiej widoczna, łatwiej ją obserwować.

Informacje o produkcie

EAN 9788381774833
Gatunek Kryminał
Dostępność 24h
Lektor Tomasz Olejnik
Autor Anna Klejzerowicz
Wydawnictwo Wydawnictwo Edipresse
Data wydania 15 lip 2020