Odnaleziony po latach

Czterdziestokilkuletni mężczyzna wyprowadza się na drugi koniec Polski, żeby przed sobą uciec, a w konsekwencji siebie znajduje.
Wydawnictwo: Edipresse Książki
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 184
Kategorie: Obyczajowe
Cena:

Normalna cena: 39,90 zł 45% TANIEJ

Special Price 21,95 zł

Darmowa dostawa przy zamówieniu od 100zł

Opis produktu

Kto z nas czasami nie ma ochoty rzucić wszystkiego i zmienić swojego życia? Główny bohater powieści, samotnie wychowujący nastoletniego syna, w ciągu jednego miesiąca traci pracę, syna i zdrowie. Ale kiedy wszystko się wali, może to oznaczać, że świat chce nam pomóc zbudować siebie inaczej, od nowa. Niektórym zdarzeniom trzeba po prostu pozwolić się zadziać. Mężczyzna wyprowadza się na drugi koniec Polski, żeby przed sobą uciec, a w konsekwencji siebie znajduje. W nowym domu odkrywa ukryty pod podłogą właz do piwniczki, która skrywa tajemnicę z czasów II wojny światowej…

Bohatera książki „Odnaleziony po latach” Agnieszki Szygendy poznajemy w momencie kiedy jego życie wywraca się do góry nogami. Jak to mówią, nieszczęścia chodzą parami, a życie potrafi zaskakiwać…

W ciągu jednego miesiąca zwolniono mnie z pracy, syn postanowił wynieść się do matki, a lekarz, zaniepokojony wynikami moich badań, zasugerował wizytę u onkologa. Mówienie, że faceci rozczulają się nad sobą bardziej niż kobiety, zawsze mnie irytowało, dlatego zdecydowałem nie iść tą drogą. Cóż, Pan Bóg może kopać mnie w tyłek, raz, drugi, trzeci, proszę bardzo, jednak ponieważ nie miałem jak mu oddać, postanowiłem trzymać nerwy na wodzy. Nic tak nie wkurwia jak stoicki spokój. W sumie, gdyby dobrze to przeanalizować, swoje już przeżyłem. Jeśli doszedłem do momentu, kiedy wszystko wali mi się na łeb w ciągu trzydziestu dni jednego miesiąca, myślę, że ten kopniak nie jest przypadkowy. Czekałem na to całe czterdzieści sześć lat.

Na szczęście ten właśnie facet okazuje się być umiarkowanym malkontentem. Po etapie dyskretnego użalania się nad sobą, jakimś cudem znajduje w sobie siłę, która motywuje go do działania. Nieco chaotycznego, to prawda, ale czasem dobrze poddać się impulsowi. Skoro już nic  nie trzyma go w Warszawie, dlaczego miałby z niej nie wyjechać?

Spontanicznie decyduje się na zakup domu w małym miasteczku na Podlasiu. Z czasem zapuszcza korzenie i zabiera się za gruntowny remont posiadłości. Podczas prac odnajduje właz w podłodze prowadzący do piwniczki, a w niej materac, kuchenny stolik i krzesło. Szuflada stołu skrywa tajemniczą szarą teczkę, którą bohater wiedziony nawykiem wieloletniego urzędnika, odkłada na potem…

Pewnego wieczoru, kiedy w kominku radośnie trzaskał ogień, a ja sączyłem wyrafinowanego drinka – wódkę z colą, wreszcie sięgnąłem po znalezioną w szufladzie teczkę. Papier jest cierpliwy, a wszystko bez napisu „pilne” musi po prostu zaczekać. Takie przyzwyczajenie starego urzędasa. Teraz jednak nadszedł czas, a ja chciałem przejrzeć zawartość teczki w skupieniu. Ktoś kiedyś to zgromadził i ukrył. Byłem nieproszonym odbiorcą, ale jedynym, który się napatoczył.

Nie było tego dużo. Niestaranne pismo, które momentami trudno było odczytać. Sporo błędów, ale nie przeszkadzało mi to. Zapomniałem o sobie i o swoim raku. Kundel leżał u moich stóp, czułem jego ciepło. Miarowy oddech wpływał na mnie kojąco. Kiedy skończyłem, otworzyłem z własnej woli laptopa. Zacząłem czytać o historii miasta. Wciągnęło mnie. Tyle razy chodziłem jego uliczkami i nie miałem pojęcia o wydarzeniach, które się tu rozegrały.

W książce „Odnaleziony po latach” historia Rajgrodu zostaje opowiedziana w sposób czytelny, a co gorsza, nawet trochę przekorny,  tak, aby każdy zrozumiał jak wydarzenia rozgrywające się w czasie II wojny  światowej wpłynęły na lokalną społeczność. W znalezionych przez mężczyznę dokumentach poznajemy historię dwóch dziewczynek, które przyszły na świat na początku 1942 roku.  Ich matka zmarła kilka dni po porodzie, zaś nimi zaopiekowała się nieznajoma kobieta. Po jej śmierci dziewczynki trafiły do adopcji. Każda do innej rodziny.

Wiedziony niezrozumiałą potrzebą bohater postanawia odszukać rozdzielone siostry, aby przekazać im ich historię. Czy uda mu się je odnaleźć podczas tej samozwańczej misji? A może odnajdzie zupełnie kogoś innego? Na pewno uda mu się odnaleźć siebie, co będzie dla niego niemałym zaskoczeniem… Być może większym niż finał historii sprzed lat.

Informacje o produkcie

Dostępność 24h
EAN 9788381172936
ISBN 978-83-811729-3-6
Gatunek literatura piękna
Format oprawy 135 x 215 mm
Wydawnictwo Edipresse Książki
Liczba stron 184
Autor Agnieszka Szygenda
Data wydania 31 sty 2018