Joga. Magazyn Dobrej Energii 01/2020

O jodze praktycznie i teoretycznie. Zestawy asan, porady, sylwetki joginów oraz teksty z filozofii i historii jogi. A oprócz tego medytacja, slowlife, zdrowa kuchnia, terapie naturalne i najlepsze sposoby na stres.
Cena:

Normalna cena: 15,99 zł 38% TANIEJ

Special Price 9,99 zł

Darmowa dostawa przy zamówieniu od 100zł

Opis produktu

Trzy lata temu wigilię Bożego Narodzenia spędziłam na Bali. Było ciepło, a nawet gorąco. Choinkę mieliśmy w stylu #zerowaste – z butelek PET, ułożonych jedna na drugiej. Zamiast kolęd intonowaliśmy mantry, zamiast tradycyjnych wigilijnych potraw jedliśmy ryż, sałatę, desery raw i popijaliśmy je kombuchą i sokiem kokosowym prosto z kokosa. Było fajnie.
Niektórzy uznali, że uciekłam. Od rodziny, tradycji, mrozu etc. Ale chyba nie. Ani ja, ani żadna z osób, które spotkałam na Bali. Wszyscy byliśmy w drodze. W podróży. Ja po wydaniu pierwszej książki i rozwodzie. Znajoma Niemka robiła sobie gap year. Podobnie jak dziewczyny z Australii. Fernando z Brazylii przyjechał do pracy w szkole jogi. Wszyscy w drodze. Zatrzymali się na Bali na chwilę albo na dłużej. Akurat tak wyszło, że pod koniec grudnia. A potem jechali dalej. Nie uciekali. Dlaczego? Bo jogini nie uciekają, ale podróżują. Według fi lozofi i jogi (i nie tylko) źródłem cierpienia są właśnie te nasze ucieczki i gonitwy. Uciekamy przed bólem, nieprzyjemnością, dyskomfortem. Przed nudą świąt, górami jedzenia i spotkaniem z wujkiem, którego nie lubimy. Biegniemy do tego, co nam się podoba, co nas grzeje i syci. Nie jesteśmy wolni, bo miotają nami nasze zachcianki i pragnienia. Żeby przestać cierpieć, trzeba przestać gonić i uciekać. Trzeba zacząć podróżować. Tak jak aktorka Laura Samojłowicz. Trzy lata temu pojechała do Berlina, Estonii, Tajlandii na swoje prywatne „jedz, módl się i kochaj”, a raczej „jedz, ucz się i praktykuj jogę”. Już wróciła, a raczej świadomie wybrała na kolejny przystanek w podróży Warszawę. I opowiada o tym w wywiadzie. Tak jak Kasia Chustecka, nauczycielka z Warszawy, która wyjechała na Bali. Nie tak jak ja, na tydzień, ale na zawsze. I też nie traktuje tego jako ucieczkę. Tak jak Noemi Malska, która podróżuje dużo i wszędzie, gdzie jest, szuka szkoły jogi. Dlaczego? A dlaczego wyjeżdżają lub nie wyjeżdżają (na warsztaty jogi) bohaterki tekstu Agnieszki Piotrowskiej? Bo chcą.
I tego właśnie ci życzę z okazji świąt i bez okazji. Nie uciekaj, nie szukaj bezpiecznej przystani. Podróżuj. Wszystko jedno, czy na koniec świata, czy do kuchni po kolejny kawałek ciasta. Ciesz się i drogą, i kolejnymi przystankami. Tylko wtedy masz szansę na wolność.

Agnieszka Passendorfer
Redaktor naczelna

Informacje o produkcie

Dostępność 24h
Data wydania 12 gru 2019
Wydawnictwo Wydawnictwo Edipresse
Wersja drukowana
Spis treści Pobierz