Nowy rozdział

Daj się porwać marzeniom Roberta Biedronia. Poznaj jego wizję nowej, lepszej Polski.
Wydawnictwo: Edipresse Książki
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 256
Cena:

Normalna cena: 27,90 zł 35% TANIEJ

Special Price 18,14 zł

Darmowa dostawa przy zamówieniu od 100zł

Opis produktu

„Nowy rozdział” to książka polityczna. Ale nie nudny manifest, a ujmująca szczerością i zdecydowaniem wizja ojczyzny zbudowanej na dialogu, współpracy i jasności reguł. Robert Biedroń odkrywa karty i namawia do stanięcia u jego boku.


Tak być nie musi – już w pierwszym akapicie swojej nowej książki Robert Biedroń.  To jeden z najpopularniejszych polskich polityków, który  ogłosił niedawno, że zakłada nowy ruch polityczny. “Nowy rozdział” to jego manifest. Przedstawia w nim przenikliwą diagnozę współczesnej Polski. Wnioski z obserwacji  są gorzkie. Zamiast skromności i pokory dostaliśmy arogancję i butę władzy. Zamiast porządku i zgody dostaliśmy ciągłą wojnę i postępujący chaos. Zamiast perspektyw na przyszłość – nieustającą wojnę o przeszłość. Zamiast międzynarodowego szacunku –mamy izolację. Zamiast oszczędnego państwa – wielkie nagrody, pensje i odprawy.


Polityk innego typu

Nie chodzi po prostu zmianę władzy, ale o nowy sposób budowania sfery publicznej - oparty na wspólnocie, nie ciągłej walce. Biedroń chce być tym przywódcą i liderem, który wsłuchując się w głosy wszystkich – także tych gorzej słyszanych, bo słabszych lub pozostających w mniejszości. Biedroń chce włączać w społeczeństwo, zamiast z niego wykluczać.


W kontekście realizowanej obecnie polityki historycznej namawia do tego, by opowieść o klęskach zastąpić odpowiedzialnością za własny los, los naszej części świata i wspólnoty międzynarodowej.


Ze Słupska do…

Jednak zdaniem byłego już prezydenta Słupska, nic nie zadzieje się samo. By zmienić polską politykę, konieczne jest zaangażowanie się Polek i Polaków w życie publiczne. W wyborach na szczeblu krajowym uczestniczy ledwie połowa uprawnionych do głosowania. W przypadku wyborów samorządowych jest jeszcze gorzej. Do lokali wyborczych udaje się jedna trzecia z nas.


Biedroniowi, podczas czteroletniej prezydentury w Słupsku udało się uzdrowić miasto w najważniejszych aspektach funkcjonowania. Te doświadczenia chciałby teraz wdrożyć w skali znacznie szerszej, bo krajowej. W książce padają przykłady konkretnych problemów i ich rozwiązań. Zdrowe finanse publiczne, otwarcie na dialog ze społeczeństwem czy transparentne i sprawne zarządzanie infrastrukturą są niezbędne w kierowaniu zarówno miastem, jak i państwem - twierdzi autor książki.


Jak zmienimy Polskę.

Jednym z punktów wyjścia czy kluczem do budowania nowej, wspólnej Polski jest dla Biedronia dialog. Polscy rolnicy negocjują w pojedynkę. Polscy przedsiębiorcy postrzegają siebie wyłącznie jako konkurencję. Rywalizują, żeby dostać kontrakt wszelkimi możliwymi sposobami. Zamiast połączyć siły i negocjować np. w imieniu 20 ­proc. rynku ruszają do europejskich stołów negocjacyjnych samotni. Znam przedsiębiorców, którzy prowadzą firmy bardzo blisko siebie, ale nigdy ze sobą nie rozmawiali! Jeden jest sadownikiem, drugi produkuje opakowania. Patrzą na siebie jak na wrogów. Nie przyszło im do głowy, że mogliby współpracować – czytamy w „Nowym rozdziale”.


Źle pojęta konkurencja dominuje nie tylko w świecie biznesu, ale i administracji, twierdzi. I rozlicza z tego nie tylko aktualnie sprawującą rządy ekipę, ale również poprzednie.


Jednak do tego potrzebna jest odbudowa zaufania społecznego, a to nie wydarzy się, bez odbudowania zaufanie do państwa. Do tego potrzebna jest pełna transparentność rządzących.


Współpraca państwa z obywatelami zaczyna się od jawności. Obywatele muszą wiedzieć, jak działa państwo i na co wydaje pieniądze. Jak obywatele mają zabierać głos w ważnych sprawach, skoro nie wiedzą, co robi ich gmina, nie mówiąc o rządzie, pisze Biedroń. Sprawdziliśmy to w Słupsku - dodaje.


Wolne sądy, wspólna Europa i…

Zmieniające się w ostatnich latach w błyskawicznym tempie ustawodawstwo prowadzi polityka do postawienia pytań o granicę obywatelskich wolności i zaufania do państwa. Po zmianach wprowadzonych przez Prawo i Sprawiedliwość na żadnym z etapów postępowania sądowego nie będziemy mieli pewności, że naszą sprawę rozpatruje niezależna instytucja. To smutna i, niestety, nie jedyna taka konstatacja… Kolejne dotyczą relacji państwa z Kościołem (religia nie może być traktowana tak jak inne przedmioty nauczane w szkole, ponieważ nie przekazuje informacji opartych na metodzie naukowej), wolności związków partnerskich (państwo dzieli miłość na lepszą i gorszą) oraz stosunku do obcych (niepewność i niepokój są wykorzystywane, by nas obrócić przeciwko ludziom, którzy mogliby być naszymi sąsiadami). Dostaje się anachronicznemu systemowi edukacji (nauczanie stało się dziś zideologizowane, a nadmierna ilość zajęć i materiału, który młodzi ludzie przyswajają najpierw w szkole, a potem w domu, zmusza do pracoholizmu) czy opiece medycznej, w ramach której – choć brzmi to nieco żartobliwie – lepiej skupiać się nie na chorobach, a na zdrowiu.


Biedroń wiele miejsca poświęca Unii Europejskiej, a szczególnie jej przyszłości i miejsca Polski w jej strukturach. Nic o nas bez nas - powtarza słynne słowa. Aktywny udział naszego kraju w tworzeniu wspólnoty uważa za bezdyskusyjny, ale wskazuje także na konieczność przestrzegania wspólnotowych zasad, na które wszyscy się zgodziliśmy. Fundusze UE, które zostaną wstrzymane z powodu naruszenia reguł państwa prawa, powinny być dostępne dla władz lokalnych, firm i organizacji pozarządowych za pośrednictwem programów UE. Bez zaangażowania rządów państwowych. W ten sposób zostanie wysłany silny sygnał do rządzących polityków, że zakres ich władzy – w tym środki finansowe – ucierpi, jeśli nie będą się stosować do europejskiego prawa. Inny pozytywny efekt to wzmocnienie oddolnych, wspólnotowych samorządów lokalnych. Zwykłym Europejczykom dałoby to poczucie bliższego związku z Brukselą, twierdzi polityk.


Nie ma czasu

Tak zatytułowany jest rozdział zamykający książkę. Robert Biedroń wzywa w nim czytelników, do współdziałania. Potrzebujemy tchnąć w polskie państwo i politykę nowego ducha. Ożywić je naszą własną energią. Znaleźć wśród nas takich, którzy chcą działać jako pracownicy zatrudnieni przez obywateli  na rzecz wspólnego dobra. Nowy duch to również duch życzliwości. Tej prostej, codziennej: uśmiech, używanie słów, które nie ranią, ale też życzliwości wobec innych poglądów i sposobów życia. Historia Polski się nie skończyła. Możemy do niej dopisać nowy rozdział. Musimy wspólnie stworzyć wizję Polski za 20, 30 i 50 lat. Nie osiągnę tego sam. Mogę  to zrobić tylko z wami. Zmian może być naszą wielką wspólną przygodą.


Informacje o produkcie

Dostępność 24h
EAN 9788381179829
ISBN 978-83-811798-2-9
Wydawnictwo Edipresse Książki
Liczba stron 256
Autor Robert Biedroń
Data wydania 31 paź 2018