Dal. Listy z Afryki minionej

Dal. Listy z Afryki minionej to prequel wydanej w 2016 roku Bieli. W nowej książce Marcin Kydryński prezentuje kolekcję niezwykłych archiwalnych pocztówek-fotografii z czasów kolonialnych i przywraca pamięć o Afryce z przełomu XIX i XX wieku.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Edipresse
Rok wydania: 2020
Cena:

Normalna cena: 39,90 zł 35% TANIEJ

Special Price 25,94 zł

Darmowa dostawa przy zamówieniu od 100zł

Opis produktu

Dal. Listy z Afryki minionej to prequel wydanej w 2016 roku Bieli. W nowej książce Marcin Kydryński prezentuje kolekcję niezwykłych archiwalnych pocztówek-fotografii z czasów kolonialnych i przywraca pamięć o Afryce z przełomu XIX i XX wieku. Wiedziony tęsknotą za tym, co zapomniane snuje opowieść o czarnym lądzie, europejskiej niechlubnej historii i o ludziach, którzy dawno zginęli, przepadli w odmętach zbiorowej niepamięci, a których postanowił ocalić od zapomnienia. Pozycja obowiązkowa dla tych, którzy chcą dotknąć afrykańskiej duszy.

Dal jest jednak czymś więcej niż wędrówką śladami afrykańskiej historii. Jest manifestem, aktem oskarżenia dla przeszłych pokoleń i hołdem złożonym ofiarom europejskiego kolonializmu, choć autor pilnuje się, by nikogo nie oceniać, oddać głos każdej ze stron oraz ukazać skalę szarości.


Książkę Marcina Kydryńskiego można nazwać dyskursem filozoficznym, w którym wnikliwej analizie poddane jest człowieczeństwo wraz z jego niezmiennymi od tysiącleci aspektami, jakimi są skłonność do okrucieństwa, śmierć i… miłość.

Jest też wspaniałym albumem fotograficznym, który w połączeniu z przytaczanymi faktami dotyczącymi rozwoju fotografii, fragmentaami życiorysów pierwszych fotografów Afryki i poetycką analizą uwiecznionych obrazów otwiera dyskusję o istocie fotografii jako dziedziny sztuki.


Marcin Kydryński jest erudytą. Prezentowanym obrazom i ich bohaterom przygląda się z uwagą i miłością. Sięga do archiwów, dzieł literackich, obrazów starych mistrzów, a potem słowami z niezwykłą wrażliwością i namiętnością maluje świat, którego już nie ma. Dal jest ucztą. Wzrusza, szokuje, zmusza do refleksji, ale przede wszystkim rozbudza wyobraźnię czytelnika i pozwala zobaczyć dawne serce Afryki.

Pretekstem do powstania książki stała się bogata kolekcja archiwalnych kolonialnych pocztówek, zdjęć, rycin i map, która znajduje się w rękach autora. Spośród blisko tysiąca egzemplarzy w książce pojawia się ponad 100. Relacja Marcina Kydryńskiego jest niezwykle osobista i refleksyjna:  


Kolekcjonuję spojrzenia i milczenie; kolejne nadzieje na trwanie, na ponowne spotkanie po wieku, na lichą, jaką bądź nieśmiertelność, choćby na kartach książki. W naszych oczach, póki my jeszcze trwamy. – pisze autor i dodaje – Te karty są dziś jedynym świadectwem, że [bohaterowie pocztówek] gdzieś, kiedyś byli. (…) „Biel” to nieustanne wołanie: ja, ja, ja; „Dal” oddaje głos świadkom tamtych czasów.


Jaką historię pokazują zdjęcia na pocztówkach?

Wstrząsającą. Próżno na nich szukać romantycznych pejzaży. Fotografie na dawnych pocztówkach w odróżnieniu od współczesnych dokumentują nieomal wszystkie aspekty życia, również śmierć. Każda z nich jest świadectwem barbarzyństwa, z każdej, nawet z najpiękniejszego portretu, wyziera oskarżenie o pogardę i wyzysk.


Autor podkreśla, że fotografie, które wybrał, bez wyjątku pochodzą z czasów, gdy pogarda jednego człowieka wobec drugiego była uzasadniona naukowo i usankcjonowana prawnie, co potwierdzają cytowane przez niego słowa historyków, pisarzy i ówczesnych przywódców.


Afrykę od początku mitologizowano, przypisując jej nie tylko katalog potworności, lecz nieodmiennie lekceważąc jej naukę i kulturę – pisze Marcin Kydryński i na potwierdzenie tych słów przytacza między innymi słowa premiera Francji Julesa Ferry’ego – „Rasy wyższe mają istotnie prawo górować nad niższymi rasami […] mają prawo, ponieważ mają pewien obowiązek. Obowiązek cywilizowania innych ras”.


Czy ktoś nie zgodzi się ze słowami autora?

Można zatem, myśląc z miłością o kimś bliskim, choć odległym, wybrać obraz najwłaściwszy dla naszego aktualnego nastroju, przeżyć, doświadczeń i pasji, a następnie posłać go w świat. Interesują mnie te decyzje. Pierwsza, by w ogóle umożliwić umieszczenie na karcie pocztowej na przykład zdjęcia odciętej głowy zatkniętej na lancę. Druga, by ten właśnie kadr wybrać i posłać ukochanej, z życzeniami zdrowia.

 


A jednak, mimo wszystko Marcin Kydryński przekonuje, że jest to książka również o miłości. Na pewno jego do Afryki.

Informacje o produkcie

EAN 9788381772914
Gatunek Literatura faktu
Dostępność 24h
Autor Marcin Kydryński
O autorze Marcin Kydryński – radiowiec, wędrowiec, fotograf. Rocznik 1968. Od 1992 roku podróżuje po Afryce. Publikował m.in. w National Geographic, będąc pierwszym autorem i fotografem, któremu Waszyngton zezwolił na okładkowy materiał w lokalnej edycji. Chwilami piosenkopisarz, producent płytowy, laureat Fryderyka za produkcję albumu Anny Marii Jopek i Pata Metheny’ego Upojenie; organizator koncertów i autorskiego Siesta Festiwalu w Gdańsku. Od 1989 roku współtworzy wizerunek radiowej Trójki, a jego audycja Siesta została wybrana jedną z najpopularniejszych w historii stacji.
Długość 15h 47min
Wydawnictwo Wydawnictwo Edipresse
Data wydania 15 kwi 2020