Blondynka na Hawajach

Kolejna niezwykła podróż z Beatą Pawlikowską odkrywa przed czytelnikami różne oblicza Hawajów. Czy przypominają raj z kolorowych przewodników i turystycznych folderów? Na pewno nie rozczarują.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Edipresse
Rok wydania: 2020
Cena: 31,90 zł

Darmowa dostawa przy zamówieniu od 100zł

Opis produktu

Przez wulkany, czarne plaże i wodospady Big Island, słynną drogę do Hany na wyspie Maui, magiczny las na prawie bezludnej wyspie Molokai i plażę Waiki w Honolulu na wyspie Oahu… Szlakiem starożytnej wiedzy ho’opono’pono, huny, hawajskich legend i polinezyjskiej przeszłości…


Kolejna niezwykła podróż z Beatą Pawlikowską odkrywa przed czytelnikami różne oblicza Hawajów. Czy przypominają raj z kolorowych przewodników i turystycznych folderów? Na pewno nie rozczarują. Blondynka na Hawajach to lektura obowiązkowa dla tych, którzy wybierają się w tamte strony. Dla nich i dla tych, którzy póki co oddają się tylko marzeniom, podróżniczka nagrała wiele filmów, dzięki którym będą mogli zobaczyć opisywane miejsca i posłuchać, jak warto żyć, żeby poczuć wewnętrzne szczęście. 


Marzyłam o tym od czasów szkoły średniej, kiedy po raz pierwszy usłyszałam nazwę Mauna Kea. Te dwa słowa brzmiały dla mnie magicznie. Mauna Kea – Biała Góra, najwyższy szczyt świata o wysokości ponad 10 000 metrów [licząc od podnóża góry, które znajduje się pod powierzchnią oceanu]. Tajemniczy wulkan wyrastający z dna oceanu, święty dla rdzennych Hawajczyków – tymi słowami autorka rozpoczyna opowieść o podróży-marzeniu, które zrealizowała 30 lat po opuszczeniu szkolnej ławki na zawsze.


Hawaje były reklamowane jako paradise islands – rajskie wyspy pełne młodych dziewcząt o długich, falujących włosach oraz równie pięknych, młodych, muskularnych młodzieńców, których jedynym zajęciem było pływanie na deskach po falach oceanu. Oraz uśmiechanie się do fotografów. Wschody słońca i zachody słońca. Kostiumy bikini, słoneczna pogoda, na twoje przybycie oczekują szczęśliwi tubylcy z ananasami w rękach. Stworzono obraz miejsca przeznaczonego na idealne wakacje w tropikalnym raju. Aż chciałoby się uwierzyć, że orzechy kokosowe same spadają z drzewa prosto w twoje spragnione ręce, a stoliczek sam się nakrywa na wieczorny posiłek pod niebem pełnym gwiazd. Och, nawet więcej!


Taki obraz Hawajów mamy w głowach i tego oczekujemy, wybierając się tam na wakacje. Z takim wyobrażeniem Beata Pawlikowska wyruszyła na wyprawę. Jej relacja zaskakuje i bawi, ale też skłania do refleksji nad istotą turystyki jako takiej. Dziennikarka ukazuje prawdziwe oblicze współczesnych Hawajów, gdzie tylko 10% ludności stanowią rdzenni Hawajczycy, a większość mieszkańców nie słyszała o najsłynniejszej hawajskiej uzdrowicielce Morrnah Simeonie, która z myślą o ludziach zachodu opracowała współczesną, lekką, szybką i skuteczną metodę samouzdrawiania  ho’opono’pono i gdzie wybetonowano szczyt świętej góry, by pył z ziemi nie zaszkodził najnowocześniejszym na świecie obserwatoriom astronomicznym, których wybudowano na niej aż trzynaście.


Rajskie wyspy są dziś miejscem, w którym zderzają się nauka, historia, cudy natury i pierwotna duchowość. Hawajska opowieść Beaty Pawlikowskiej obfituje w lokalne legendy, wspomnienia pierwszych kolonizatorów i fakty z historii oraz barwne, niezwykle perswazyjne opisy przyrody i miejsc, które odwiedza. Kolorytu dodają jej wplecione w tekst cytaty w języku hawajskim. Napisana lekko, pełna osobistych refleksji i bieżących komentarzy pozwala poczuć prawdziwy klimat wysp, gdzie stare miesza się z nowym, każdy element przyrody posiad duszę, a plaże są pełne surferów i młodych par.

Informacje o produkcie

EAN 9788381774543
Gatunek Literatura faktu
Dostępność 24h
Lektor Beata Pawlikowska
Autor Beata Pawlikowska
Długość 8h 15m
Wydawnictwo Wydawnictwo Edipresse
Data wydania 15 kwi 2020