7 dni w siódmym niebie

California ponad wszystko!
Autor: Żaneta Auler
Wydawnictwo: Edipresse Książki
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 400
Cena:

Normalna cena: 49,90 zł 45% TANIEJ

Special Price 27,45 zł

Darmowa dostawa przy zamówieniu od 100zł

Opis produktu

Wielkie, tętniące życiem miasta, unoszący się w powietrzu zapach sukcesu, luksusowe domy, miejsca i ludzie znani z filmów, seriali czy teledysków muzycznych – dla wielu tym właśnie jest amerykański sen. Każdy kto zetknął się z etosem Stanów Zjednoczonych, na pewno choć raz zamarzył, aby tam mieszkać. Jednak nie każdy decyduje się na ten krok… - Żaneta Auler siedem lat temu postanowiła wywrócić własne życie i swoich dzieci do góry nogami i przenieść się do odległego o 12 godzin lotu Los Angeles. Do dziś nie żałuje swojej decyzji. Ale czy Stany Zjednoczone to naprawdę wymarzone miejsce do życia?


W książce „7 dni w siódmym niebie” opisuje fakty i mity na temat Ameryki, którą poznała od podszewki. Warto podkreślić, że Auler nie jest tylko zwykłą mieszkanką Miasta Aniołów. Przede wszystkim od lat związana jest z turystyką, a podróżowanie to jej pasja, którą udało jej się przekłuć w dobrze prosperujący biznes. Prowadzi własne biuro turystyczne, które organizuje wyjazdy specjalne – od targów, przez szklenia, imprezy sportowe, po wycieczki. Dotychczas obsłużyła kilkadziesiąt firm i setki ludzi, którym pokazała Stany Zjednoczone od Alaski po Hawaje, od Nowego Jorku po Las Vegas. Choć to nie jedyne zajęcie, którym się para…(…) niesamowitą różnorodność świata, za którą tak zawsze goniłam, mam w jednym miejscu i mieście, w którym przyszło mi mieszkać od kilku lat. Los Angeles przed przeprowadzką odwiedziłam prawie 30 razy i nigdy specjalnie mi się nie podobało, a już na pewno nie marzyłam o tym, by tu zostać na dłużej. Ale jak to w życiu bywa, zaskakujące głównie dla nas samych zwroty akcji zmieniają nasze plany, założenia, marzenia. I tak było w moim przypadku. W 2012 roku, po trzech latach skrupulatnego planowania, porządkowania spraw zawodowych i rodzinnych w Warszawie, przeprowadziłam się razem z dwójką dzieci w wieku 10 i 13 lat do Miasta Aniołów. I bardzo szybko je polubiłam.


W tej książce opisuję tydzień z mojego życia. Dlaczego akurat siedem dni? W Los Angeles prowadzę dwie firmy i w zależności od sezonu moje kalifornijskie życie wygląda zupełnie inaczej. Nie zmienia się tylko jedno – zawsze jest ciekawie i bardzo aktywnie. Opisy dni będę przeplatać komentarzami i spostrzeżeniami dotyczącymi życia Angelinos, jak nazywani są mieszkańcy tego słonecznego miasta na Zachodnim Wybrzeżu. Będą też wtrącenia na różne interesujące mnie tematy społeczne, ploteczki i złośliwości. Bo tej polskiej cechy nawet słoneczna i optymistyczna Kalifornia nie jest w stanie we mnie wytępić. Zapraszam do spędzenia ze mną intensywnych dni na stronach tej książki. A chętni do lepszego poznania


Los Angeles i USA zawsze mogą przyjechać tu na dłużej.


„7 dni w siódmym niebie” to z jednej strony historia kobiety, która opowiada jak osiągnęła swój prywatny i zawodowy sukces. Kobiety, której życie odbiega od codzienności milionów Polek, a miasto, w którym żyje dla wielu jest nieosiągalnym, znanym tylko z filmów obrazkiem. Z drugiej strony ta książka to kopalnia wiedzy na temat Stanów Zjednoczonych, tamtejszej kultury, społeczeństwa, a także tajemnic, którymi Amerykanie niekoniecznie chcą się dzielić z resztą świata. W tej publikacji zasmakujemy między innymi opowieści o najdroższych amerykańskich domach, miejscach znanych z popularnych filmów i seriali, historii wytwórni filmowych czy odniesień jak formował się ten kraj.


Nie zabraknie tu też informacji o wiecznie uśmiechniętym społeczeństwie, wozach policyjnych przed szkołami, kobietach bez płatnego urlopu macierzyńskiego i ludziach, którzy wiecznie żyją na kredyt, spłacając dziesiątki kart kredytowych, dla których luksusem są odłożone na kocie oszczędności.


American dream, czyli amerykański sen, jest jak najbardziej do spełnienia, ale trzeba bardzo się postarać, by się nam powiodło. Do dziś utrzymuje się przekonanie, że Ameryka to kraj, w którym wszystko może się udać. Wiara w sukces okupiony ciężką pracą jest tak silna, że czasami przypomina narodową religię. Każdy podtrzymuje się na duchu, że jeśli nie teraz, to na pewno później się powiedzie. Wiele osób tonie w długach, marząc jednocześnie o lepszym życiu.


Bardzo drogie ubezpieczenie i wysokie koszty utrzymania sprawiają, że większość osób pracuje bardzo dużo i często na kilku etatach. Wielu zaczyna pracę jeszcze w szkole średniej, bo studia są płatne i od tego momentu zaczyna się spirala długu. Jak wiadomo, wykształcenie jest przepustką do lepszej przyszłości.


W obrębie aglomeracji Los Angeles jest ponad 200 różnych szkół wyższych i koledżów z takimi perełkami jak UCLA, USC, LMU czy Caltech, jedna z najlepszych technicznych uczelni w kraju. Jako instytucje prywatne są one płatne i rok nauki kosztuje kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Ostatnio gościłam w USA grupę rolników z Polski, którzy m.in. mieli spotkania z tutejszymi farmerami. Jeden z nich opowiadał moim rodakom o tym, że jest w stanie utrzymać z pracy w gospodarstwie trójkę dzieci na uniwersytetach, co jest dla niego ogromnym powodem do dumy. Na polskich rolnikach nie zrobiło to wrażenia do momentu, gdy dowiedzieli się, ile kosztuje wyższe wykształcenie w Stanach Zjednoczonych. A kosztuje sporo, bo 50–70 tysięcy dolarów za rok. Młodzi ludzie, którzy nie mają zasobnych finansowo rodziców, albo dziadków, a mają ambicje, kończą studia z ogromnym długiem. Jest to dość stresujący start w życie, tym bardziej że spirala zaciągania kolejnych kredytów dopiero się rozkręca.


Książka została wzbogacona mnóstwem fotografii pochodzących przede wszystkim z prywatnego archiwum autorki. Ich piękne, nasycone barwy sprawiają, że niemalże natychmiast będziemy chcieli udać się w podróż do pokazanych miejsc.  Jednak po przeczytaniu książki, w której Żaneta Auler podzieliła się ogromem wiedzy na temat Stanów Zjednoczonych do tych widoków dostaniemy pełen pakiet informacji oraz szansę wyrobienia sobie indywidualnej opinii czy to, aby na pewno kraj dla nas. A jeśli już zdecydujemy się wybrać w tę podróż, czy to na stałe, czy tylko celach turystycznych to wraz z tą publikacją zyskamy dobrą znajomą, która przeprowadzi nas krok po kroku w zaplanowaniu swojego amerykańskiego snu.


Informacje o produkcie

Dostępność 24h
EAN 9788381640190
ISBN 978-83-816401-9-0
Gatunek reportaż
Format oprawy 165 x 215 mm
Wydawnictwo Edipresse Książki
Liczba stron 400
Autor Żaneta Auler
Data wydania 13 mar 2019